Szansą na skrócenie jest blokada alkoholowa.
Dlaczego w ogóle istnieje taka możliwość? Instalacja blokad alkoholowych, jak wykazały badania jest znacznie skuteczniejszym środkiem zmniejszającym ryzyko powrotu do przestępstwa w porównaniu do czasowego odebrania prawa jazdy. Dotyczy to zarówno osób, które zostały ukarane za jazdę po spożyciu alkoholu po raz pierwszy, jak i kolejny. Jednak blokady okazują się szczególnie skuteczne w przypadku recydywistów oraz osób zatrzymanych z wysokim stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu.
Zgodnie z treścią art. 182a § 1 kkw w postępowaniu wykonawczym na wniosek skazanego sąd może orzec o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową:
– w sytuacji, gdy zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru,
– w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez okres co najmniej 10 lat,
Jednakże skazany musi spełnić określone warunki: postawa skazanego, jego właściwości i warunki osobiste oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego muszą przekonać sąd, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie będzie zagrażało bezpieczeństwu w komunikacji.
Koszt blokady pokrywa skazany (wydatek jest niemały). Dodatkowo, w sytuacji gdy skazany rażąco naruszy porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd będzie mógł orzec o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową
Na postanowienia sądu w zakresie zmiany, jak i uchylenia sposobu wykonywania zakazu przysługuje zażalenie.
Świetnie napisany artykuł, jasno i przejrzyście wyjaśnił interesujące mnie kwestie, dziękuję bardzo 🙂
bardzo dobrze wyjaśniona sprawa, przydatna informacja dziękuję
Autor ma racje, takie rozwiązanie problemu naprawdę jest bardzo skuteczne . Sam miałem kiedyś niechlubny incydent z prowadzeniem pod wpływem i straciłem wtedy prawo jazdy. Pracuje jako kurier samochodowy, więc ten wyrok w praktyce oznaczał, że pozostałem bez pracy. Zdecydowałem się na szczęście na zainstalowanie blokady alkoholowej w samochodzie i dzięki tmeu odzyskałem prawojazdy dużo wcześniej
Super! Wcześniej myślałam, że nie ma szans na skrócenie wyroku. Dziękuję za informacje, na pewno je wykorzystam.
Na pewno skorzystam z tych wskazówek – w zeszłym roku z własnej głupoty dostałem zakaz prowadzenia pojazdów, a dotychczas byłem zawodowym kierowcą. Zycie totalnie mi się przez to zmieniło, ale tyle dobrego z tego wyszło, że już ie biorę alkoholu do ust.
Niestety takie rzeczy się zdarzają, nawet całkiem porządnym ludziom. Ja na szczęście trafiłam do kancelarii pana Wawrzyńca Chróścielewskiego – bardzo pomógł mi i dzięki niemu moja kara nie była tak dotkliwa. Ale nigdy w życiu się tak głupio nie czułam, jak na tej kontroli policyjnej.
Jeśli ktoś poszukuje adwokata do sprawy karnej to mogę polecić ten ranking: http://www.skuteczny-adwokat.com/ tam na pewno kogoś znajdziecie
Bardzo dobrze jest wiedzieć, co można zrobić w danej sytuacji, jednak prawnie to nie jest wcale takie proste. Wszyscy niezorientowani powinni w razie potrzeby konsultować się z tymi prawnikami: http://chroscielewska-chroscielewski.com/kontakt/ . Są szczegółowi, dokładni, zawsze odpowiedzą na pytanie i przygotują właściwy prawnie plan działania.
Mówi się, że niby jest to trudne, na tym forum http://www.dobryprawnik-lodz.pl/ o tym dużo piszą. Ja to sądzę, że wiele zależy od adwokata prowadzącego sprawę i postawy samego zainteresowanego. Ja bez problemu uzyskałem szybsze zniesienie zakazu z Mecenasem Chróścielewskim. Każdy aspekt na bieżąco omawialiśmy, wiedziałem co mówić i jak się zachowywać. Sąd łatwo rozstrzygnął sprawę na moją korzyść.
W żadnym wypadku nie powinno być łagodzenia kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Niestety, ale to jest czyn, którego nic nie tłumaczy. Jest to jawne narażanie życia swojego i innych osób.
Blokada alkoholowa jak najbardziej dobre rozwiązanie. Nie jestem w stanie np. zrozumieć logiki zabierana prawa jazdy. 3/4 osób którym się zabierze prawo jazdy i tak w dalszym ciągu poruszają się samochodem. Dużo lepszym rozwiązaniem byłaby dotkliwa grzywna dla takiego delikwenta lub stawianie się na policji raz w tygodniu, ale nie zabieranie prawa jazdy. Jak ktoś będzie chciał jeździć to bez prawa jazdy i tak będzie jeździł
Jest to do zrobienia – trzeba mieć dobrego prawnika, który w odpowiedni sposób zajmie się sprawą. Polecam tego Pana tu -> http://www.skuteczny-adwokat.com/directory/adwokat-wawrzyniec-chroscielewski/
Pan adwokat Chróścielewski jest też dużej klasy fachowcem od spraw karnych. Bardzo mi pomógł w mojej sprawie związanej z osobą mojego partnera. Uratował go przed odsiadką. Dzięki niemu nasza rodzina została uratowana. Bardzo się cieszę, że postawiłam wtedy na adwokata Chróścielewskiego.
Mecenas Chróścielewski to naprawdę skuteczny adwokat w sprawach karnych w Łodzi. Mnie i 2 kumplom bardzo pomógł. A mieliśmy ogromne problemy. Wyciągnął nas z tego. A mogliśmy bardzo źle skończyć.