Zgodnie z art. 207 § 1 kodeksu karnego -Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
W przepisie wskazane są dwie formy znęcania się:
1. znęcania się psychicznego – może przybierać formę stosowania wyzwisk, wulgaryzmów, krzyku, gróźb, wszystko to co powoduje u osoby poszkodowanej umniejszenie poczucia wartości;
2. znęcania się fizycznego – naruszanie nietykalności cielesnej, bicie, popychanie, szarpanie.
Zachowanie to musi mieć charakter permanentny, stały, powtarzający się.
Przy pojawieniu się dodatkowych okoliczności, kara może być surowsza:
1. Kto znęca się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, np. nad dzieckiem, osobą starszą, osobą niepełnosprawną umysłowo lub fizycznie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
2. Jeżeli przy znęceniu się mamy do czynienia ze szczególnym okrucieństwem, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
3. Jeżeli w następstwie znęcania się, osoba pokrzywdzona podejmie próbę samobójczą, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Należy zaznaczyć, że z przestępstwem z art. 207 kodeksu karnego będziemy mieć do czynienia, jeśli osoba pokrzywdzona jest osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy:
Według kodeksu karnego osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu np. partner.
Przestępstwo z art. 207 k.k. to jednak nie tylko tzw. „przemoc domowa”. Zachowanie sprawcy może też dotyczyć osoby pozostającej w stałym lub przemijającym stosunku zależności – na przykład, nauczyciel znęcający się nad uczniem, wychowawca w ośrodku, placówce opiekuńczej, opiekun, strażnik więzienny.
Pan mecenas Chróścielewski zajmuje się też sprawami karnymi, jest w tym naprawdę dobry. Mojemu synowi synowa zrobiła sprawę o znęcanie, po to by wygrać rozwód i zabrać mu dzieci. Pan Mecenas bardzo zaangażował się w tę sprawę i zdołał udowodnić, że to wszystko zostało wymyślone. Dzięki temu syna uniewinnili. Z poważną sprawą karną zawsze warto iść do tego adwokata. Teraz syn ma znowu kontakt z dziećmi, synowa odpuściła i mamy święty spokój, możemy żyć.
Dziękuję Panie Mecenasie, dobrze, że Pana znalazłam
Sprawę o przemoc domową prowadził mi inny adwokat-tak, ze w 1 instancji mnie skazali na 2 lata. Apelację powierzyłem juz tej Kancelarii. Efekt taki, ze mnie uniewinniono. No i to jest wynik. Adwokat Chróścielewski jest najlepszy jeśli chodzi o sprawy karne w Łodzi.
To bardzo ciężkie sprawy, trzeba koniecznie mieć dobrego adwokata. Jak się ją przegra to się położy sprawę rodzinna o rozwód, kontakty, ograniczenie praw rodzicielskich.
Dlatego polecam Adwokata Chróścielewskiego i Jego Kancelarię Adwokacką, bo ma dużą skuteczność w takich sprawach.
Mi pomagała Pani mecenas i wrzystko sie udało. Złota kobieta